Pielęgnacja, mycie, czyszczenie podłóg drewnianych i parkietów

utworzone przez | Deski podłogowe, Parkiet

Dobra pielęgnacja i odpowiednie czyszczenie podłóg drewnianych sprawia, że ich wyjątkowy, piękny wygląd jest długi.

W jaki sposób dbać o parkiet, drewnianą podłogę?

Czy warto zainwestować w środki chemiczne/preparaty służące do pielęgnacji parkietu bądź w specjalne mydełko przeznaczone do drewnianych podłóg?

Drewno to materiał trwały, pamiętajmy też, że dość wrażliwy a jednocześnie wytrzymały na oddziaływanie różnych czynników. Zatem nie warto eksperymentować jeśli chodzi o metody konserwacji, renowacji czy pielęgnacji.

W jaki sposób myć parkiet aby nie zaszkodzić drewnu a wręcz przeciwnie postarać się zachować jego piękno jak najdłużej:

Pielęgnacja podłogi drewnianej

Codzienna pielęgnacja podłogi to nie tylko jej mycie. Jeśli chcesz dobrze dbać o swój parkiet czy podłogę drewnianą pamiętaj o regularnym, najlepiej codziennym odkurzaniu podłogi. W ten sposób chronisz podłogę przed uszkodzeniem. Drobinki piasku, które notorycznie wnosimy do domu i pozostawiamy na drewnianej podłodze (wnoszone z zewnątrz na podeszwach obuwia) mogą działać jak papier ścierny i niestety mogą naruszyć, uszkodzić lakier, który pokrywa drewnianą podłogę.

Należy podłogę odkurzać ale uwaga, należy używać szczotek z miękkim włosiem. W sprzedaży są specyjalne szczotki, przeznaczone do odkurzania parkietu, drewnianych podłóg, paneli, które w przeciwieństwie do dywanów czy wykładzin nie są wyposażone w kółka, które mogą dodatkowo porysować podłogę.

Aby uniknąć notorycznego wnoszenia piasku do domu, powinniśmy zaplanować strefę wejściową, która zostanie zaopatrzona w dobrej jakości wycieraczkę, zbierające oprócz piasku, również błoto oraz wodę.

Mycie podłogi, najważniejsze zasady

Oprócz odkurzania ważne jest mycie podłogi, rozumiane bardziej jako przecieranie wilgotną, dobrze odciśniętą szmatką lub mopem. Pamiętajcie, że mycie drewna dużą ilością wody jest bardzo niebezpieczne. Nie rób tego! Nawet, jeśli lakier pokrywa skutecznie Twoją powierzchnię, lepiej tego unikaj.

Pamiętaj o tym, że drewniana podłoga składa się z połączonych ze sobą desek, jeśli krople wody zbyt często będą wnikać w połączenia między deskami to może dojść do pęcznienia drewna, zawilgoceń, a nawet uszkodzenia podłogi. 

Mycie podłogi drewnianej wymaga używania specjalnych środków przeznaczonych do drewna. Uniwersalne preparaty do mycia różnych powierzchni, mogą okazać się zbyt silne, mogą zawierać zbyt dużo detergentów, lub mogą pozostawiać na podłodze osad. Co jest jeszcze bardzo ważne?

Wybierając produkt do mycia podłóg drewnianych, musisz zwrócić uwagę czy podłoga jest lakierowana czy olejowana. Do parkietów lakierowanych zaleca się używanie preparatów bez dodatku tłuszczu, z kolei do pielęgnacji podłóg olejowanych bazuje się na preparatach tłuszczowych.

Preparaty wspomagające ochronę podłogi

Preparaty do mycia parkietu lakierowanego

Płynów do mycia parkietów lakierowanych jest bardzo dużo, szeroki wybór. Jaki preparat zastosować? Myślę, że warto zapytać specjalistę w sklepie lub dystrybutora. Pomogą nam dobrać produkt do konkretnego rodzaju podłogi w naszym domu i użytego lakieru, zabezpieczającego naszą podłogę.

Dobrej jakości płyny do parkietów lakierowanych tworzą na powierzchni drewna dodatkową powłokę ochronną. Możemy wybierać preparaty nabłyszczające, matowe w zależności od oczekiwanego efektu wizualnego.

Pasty do parkietu lakierowanego

Pastowanie parkietu powinno być stosowane co kilka miesięcy. Regularne pastowanie parkietu wzmacnia powłokę lakieru oraz sprawia, że podłoga zachowuje swój pierwotny wygląd. Sporo produktów zawiera w składzie wosk oraz poliuretan, który pielęgnują i zwiększa trwałość lakieru.

Należy kierować się zaleceniami producenta stosując środki do mycia drewna lub pastowania.

Preparaty stosowane do mycia podłogi olejowanej

Podłogę olejowaną należy myć tylko środkami o takim przeznaczeniu. Obecnie na rynku dostępna jest cała gama preparatów do mycia i pielęgnacji podłogi olejowanej, wygląda to podobnie jak z myciem podłóg lakierowanych. Bardzo duży wybór. Aby nie zniszczyć ochronnej warstwy oleju, wybierzcie płyn z roślinnymi mydłami i naturalnymi dodatkami pielęgnacyjnymi.

Wosk do parkietu olejowanego

Wosk do podłóg olejowanych często nazywany olejowoskiem, łączy w sobie właściwości olejów i wosków. Na powierzchni drewna pozostawia delikatną warstwę ochronną, która chroni np. przed zarysowaniem podłogi.

Systematyczna i prawidłowa pielęgnacja podłóg drewnianych pokrytych lakierem czy olejem pozwoli utrzymać drewno w bardzo dobrym stanie. Wybierając preparaty do mycia podłóg drewnianych, przede wszystkim należy kierować się sposobem zabezpieczenia powierzchni.

Bezpłatne konsultacje